Miesiąc z internetem Starlink od SpaceX jak to wygląda? Czy warto?

wypożyczalnia starlink

Zacznijmy od zaskoczenia
Pierwszym ogromnym zaskoczeniem był czas oczekiwania na dotawę... Większość użytkowników pisało o 3 - 4 dniach roboczych w naszym przypadku wyszło ponad 3 tygodnie... Wynik kiepski o którym zostałem poinformowany po 3 dniach od złożenia zamówienia. Sytuacja zrozumiała jeśli wszystko jest wykupywane i wysyłane na Ukrainę. Starlink nareszcie dotarł i skonfigurowanie go zajęło łącznie może 5-7 minut. Nie bawiłem się w zbieranie z kropek z nieba, ustawiłem wiedząc, że tu nie ma przeszkód uruchomiłem i działa!

Cyferki
To na co czekałeś od początku tekstu. Tak ten internet może konkurować z internetem kablowym. Nie myl ze światłowodem bo do tego sporo mu brakuje. Wszystko jak zawsze zależy od pory dnia czy godziny, ja testując go dość intensywnie w trakcie pracy nie odczułem różnicy, że pracuję na internecie z kosmosu!
Starlink dał wynik po WIFI 5 GHz 197 Mb/s pobierania i 16 Mb/s wysyłania, ping wynosił 43 ms.
Korzystając z kabla ethernet uzyskałem 258 Mb/s pobierania i 10 Mb/s wysyłania, ping wynosił 56 ms.
Osobiście mi brakuje tylko i wyłącznie większej prędkości wysyłania! Ping oczywiście też mógł by być niższy, nie używałem tego internetu do grania natomiast sprawdzę to z ciekawości.

Zestaw
Jakość wykonania nie budzi zastrzeżeń spokojnie spełni wszystkie oczekiwania, a router zdecydowanie może zdobić szafkę. Router nie ma oświetlenia od frontu, jedynie mała dioda umieszczona na spodzie urządzenia. W zestawie otrzymujemy antenę, router, komplet kabli. No dobra może nie komplet bo jednak adapter ethernet należy dokupić osobno cena jedynie 199 zł. Rozwiązanie typowo dla pieniędzy, bo nie wierzę, że nie dało się umieścić jednego wyjścia ethernet w routerze. Zaskoczeniem był rozmiar anteny który jest ogromny! Tak znałem wymiary, ale zobaczenie tego na żywo robi inne wrażenie.

Ile kosztuje Starlink?
Obecnie koszt starlinka w wersji kamper którą posiadamy z racji mobilności wynosi 430 zł brutto miesięcznie. Urządzenie kosztuje 2200 zł, ale spokojnie przesyła jest gratis. Cena oczywiście jest spora, natomiast biorąc pod uwagę fakt, że są miejsca w naszym kraju gdzie internet jest tylko przelotem dalej jest to jedyna mozliwość. Z ciekawostek zestaw Starlink Maritime (interenet na morzach i oceanach) kosztuje 5 000 USD/mies. przy jednorazowym koszcie sprzętu w wysokości 10 000 USD. Dostępny jedynie na chwilę obecną w USA.

Ograniczenia
Jednym z mocno rzucających się ogrnaiczeń jest kontynent na jakim możemy go użytkować. Kupujesz w Polsce z automatu ograniczenie wersji kamper jest to Europy. Oczywiście można to zmienić, ale nie samodzielnie, musi to zrobić support. Za pewne dotknie nas zmiana cennika na nowe miejsce. Następnym jest dostępność usługi, musimy poczekać jeszcze jakieś 2 lata żeby internet satelitarny był dostępny na całym świecie. Są kraje które nie pozwolą na niego nawet pomimo bycia w jego zasięgu.

Podsumowanie
Czy warto zmienić obecny internet na Starlink od SpaceX? To zależy przede wszystkim od tego co masz dostępne u siebie. Światłowód zawsze będzie tańszy i stabilniejszy. Jeśli nie mamy możliwości technicznych przyłązenia się do szybkiego internetu to jest on najlepszą opcją. Ewentualnie dużo się przemiszczasz i potrzebujesz stabilnego internetu wszędzie gdzie jesteś. Jeśli nie wiesz czy jest on dla Ciebie zawsze możesz go sprawdzić. Wypożycz Starlink u nas, a otrzymasz gotowe urządzenie do użytkowania bez zobowiązań. Wynajem Starlinka dostępny pod tym LINKiem.

Daj znać co myślisz o internecie z kosmosu

Miesiąc z internetem Starlink od SpaceX jak to wygląda? Czy warto?

Dodaj komentarz

Przewiń na górę