Jakiego drona wybrać na start? Pierwszy dron co wybrać?

Często zadawanym pytaniem jest właśnie co kupić na początek. Jest dużo sprzętu dostępnego na rynku i ciężko osobie zaczynającej przygodę z dronami zdecydować. Postaram się odpowiedzieć na te pytania bazując na własnym doświadczeniu.

Budżet
Prawdopodobnie jest to pierwsza sprawa jaką warto ustalić. Pieniądze wydane na drona, powinny być wydane lekką ręką. Jest to elektronika o tyle co istotne nie trzymamy jej w kieszeni lecz lata po niebie. Awarie sprzętu czy błędy operatora się zdarzają i trzeba to sobie powiedzieć wprost. Ja swojego drona nie znalazłem po dziś dzień. No dobra, ale ile wynosi minimalny próg wejścia. Ja mogę to rozbić na dwie wartości od 600 zł i od 1500 zł. Za 600 zł kupimy DJI Tello który nie dostarczy nam świetnego materiału, nie będzie odporny na wiatr i posiadający mały zasięg. Kolejny przedział, czyli 1500 zł daje nam już możliwość zakupu DJI Mavic Mini, sprzęt który ma przyzwoity zasięg, aparat również, a z wiatrem do 8 m/s powiedzmy, że sobie radzi. Górnej granicy w zasadzie nie ma.

Do czego będzie wykorzystywany
Jeśli szukasz profesjonalnego bądź pół profesjonalnego sprzętu do wykonywania zleceń licz się z progiem wejścia na poziomie około 4000 zł DJI Mavic Air 2. Natomiast jeśli ma to być wakacyjny dron to wybierz DJI Mini 2 w budżecie do 2800 zł w zestawie Combo. Patrząc na wykorzystanie drona do ortofotomap czy fotogrametrii trzeba zwrócić uwagę na oprogramowanie którego będziemy używać. Na chwilę obecną DJI Mavic Air 2 czy Air 2S nie są obsługiwane przez popularne oprogramowanie Pix4D. Jeśli poszukujemy drona do kręcenia reportaży ślubnych sprzęt minimum to DJI Mavic Air 2. Oczywiście matryce jednocalowe będą zdecydowanie lepsze. W takim wypadku najlepszym wyborem będzie Autel Evo II Pro lub DJI Mavic 2 Pro. Celowo nie wymieniam poczciwego Phantoma z racji jego ogromnych rozmiarów. Natomiast uważam, że dalej jest to świetny sprzęt.

Czas lotu i zasięg
Czas lotu dronów obecnych na rynku wynosi od 3 do 40 minut według danych producenta. Realnie możemy liczyć na 3 - 34 minut. Najkrócej będą latać drony "marketowe" najdłużej obecnie lata Autel Evo II Pro. Wychodzi na to, że na jednej baterii nie jesteśmy w stanie nagrać połowy meczu. Z zasięgiem również ciężko opierać się na danych producenta. Natomiast im lepszy zasięg deklarowany tym lepiej, nie liczmy na latanie 10 km. Realnie w mieście będzie to około 400 - 600 metrów w zależności od zakłóceń. Otwarta przestrzeń pozwoli nam odlecieć bez utraty zasięgu na odległość nawet 5 kilometrów. Podsumowując, baterie dokupisz zawsze, zwiększenie zasięgu posiadanego sprzętu to już cięższa sprawa. Tak wiem, są różne nakładki na anteny, ale nie dadzą nam tyle co lepszy sprzęt.

Nowy czy używany
Rozważmy jeszcze kwestię używanego sprzętu. Zdecydowanie lepiej kupić sprzęt lepszy, ale używany. Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego drona? Przede wszystkim dowód zakupu, sprawdzenie numeru seryjnego na czacie DJI, a najważniejsze to stan baterii.

Podsumowanie
Podsumowując , jakiego drona kupić na start? Jeśli chcemy sprawdzić, czy to jest dla nas najlepiej wypożycz drona u nas. Dlaczego? Tani "marketowy"dron nie odda przyjemności z latania dronem. Natomiast jeśli nie spodoba Ci się latanie, zawsze lepiej zakończyć wynajem niż szukać kupca na sprzęt. Mój pierwszy dron Overmax X-Bee 3.1 odleciał z wiatrem. Drony DJI są wspomagane szeregiem czujników i oprogramwaniem które ostrzeże nas przed potencjalnym zagrożeniem.

Jakiego drona wybrać na start? Pierwszy dron co wybrać?

Dodaj komentarz

Przewiń na górę