Dziś wracamy do wpisu na temat bezpiecznego latania dronem. Poniżej w pigułce porady jak latać nad wodą i nie utopić swojego sprzętu. Co zrobić jak już dron wpadł do wody?
Latanie dronem nad wodą
Dron który wpada do wody opada na dno. Nie ma potrzeba rozwodzić się czy chociaż przez chwilę będzie się unosił na powierzchni bo nie będzie. Pójdzie na dno jak kamień, ale można się przed tym ustrzec stosując kilka zasad. Zasady te nie dają nam gwarancji nie utopienia drona, ale zwiększają szanse na zrobienie ciekawych ujęć lecąc nisko nad wodą. Pamiętać też należy, że nawet lecąc wysoko nad wodą dron może nagle wpaść do wody poprzez awarię sprzętu lub zderzenie z ptakiem czy drzewem.
Niski przelot
Jedno z najciekawszych, ale i jeden z najtrudniejszych przelotów. Dlaczego? Od wody odbijają się promienie słoneczne, czujniki dolne drona uważają, że jest nad ziemią i rozpoczyna procedure lądowania. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, sprzęt dotknie wody i pójdzie na dno. Rozwiązaniem tego problemu jest przełączenie drona w tryb sport który wyłącza nam wszystkie czujniki.
Nad jeziorem
Loty nad zadrzewionym terenem wiążą się z ryzykiem uderzenia w gałąź drzewa przez co dron może wpaść do wody. Ważnym elementem latania w takim miejscu jest zaplanowanie takiego przelotu. Sprawdzenie na jakiej wysokości znajduje się najwyższe drzewo. Nie zapominajmy tez o linia energetycznych bo są miejsca gdzie przechodzą one nad wodą. Tryby automatyczne radzę ograniczyć do minimum.
Ptaki
W szczególności na polskim morzem spotkać możemy spora ilość mew. Ptaki widząc drona uważają go za zagrożenie i najzwyczajniej będą chciały go przepędzić. Jeśli nie uda im się przepędzić intruza przejdą do ataku. W tym wypadku jedyną możliwością ucieczki jest lot do góry lub w dół, najlepiej w trybie sport. Kolizja z ptakiem może skutkować uszkodzeniem śmigła i lądowanie w wodzie lub na ziemi. W szczególności trzeba uważać latając nad plażą pełną ludzi.
Dron wpadł do wody, jak mogę go wyłowić?
Opcje mamy dwie. Wynajęcie profesjonalnego nurka który postara się go odnaleźć lub samodzielne poszukiwania. Koszt wynajęcia profesjonalnego nurka wyniesie nas około 500 zł. Nikt nie da nam gwarancji jego odnalezienia. Jeśli mamy ubezpieczenie DJI Care zdecydowanie warto poszukać profesjonalisty w okolicy który odnajdzie nasz sprzęt. W przypadku utopienia w rzece dron pójdzie wraz z nurtem i jego odnalezienie jest wręcz niewykonalne.
Wypożyczony dron, a utopienie sprzętu
Warunkiem ubezpieczenia jest dostarczenie wraku sprzętu. Stosując się do powyższego, możemy uniknąć kosztownego zakupu nowego sprzętu. W przypadku awarii nad wodą, sprawa jest analizowana na podstawie logów z lotu 🙂