Z dronem na wakacje, czyli jak przewozić drona samolotem

Chcesz zabrać drona do samolotu? Czy można zabrać drona do samolotu? Bagaż podręczny czy rejestrowany? Postaram się opisać jak bez problemu przewozić drona samolotem.

Przewoźnicy
Informacje przedstawione poniżej, najlepiej sprawdzić u swojego przewoźnika. Weryfikowałem informację jak przewozić drona liniami WizzAir, Ryanair i LOT. Każdy kraj i przewoźnik mogą mieć swoje własne regulacje. Jakiś czas temu IATA (International Air Transport Association) opublikowała wytyczne na temat przewozu baterii. Dlatego w większości linii zasady przewozu drona będą takie same jak u naszych najbardziej popularnych przewoźników.

Tak można
Odpowiadając na wstępie, czy można zabrać drona do samolotu odpowiedź brzmi TAK!. W regulaminach przewoźników znajdziecie informację, że nie wolno przewozić dronów samolotem, ale chodzi tylko o zdjęcie odpowiedzialności w przypadku uszkodzenia sprzętu lub kradzieży. No bo jeśli nie można przewozić zgodnie z regulaminem to nie ma podstawy do wypłaty odszkodowania, a zakupem biletu akceptujemy go. Bardzo ważne jest żeby sprawdzić jakie są przepisy odnośnie latania dronem w danym kraju. Wszystkie te informacje znajdziesz opisane przeze mnie o TU!

Podręczny czy do luku?
Miejsce do którego spakujemy nasz sprzęt jest naszą indywidualną decyzją, ale polecam bagaż podręczny. Bagaże rejestrowane zazwyczaj nie są traktowane delikatnie, więc lepiej jest mieć cenny sprzęt przy sobie i na „oku”. Dron może być w dowolnym bagażu, ale baterie obowiązkowo musimy zabrać ze sobą do podręcznego. Baterie najlepiej mieć częściowo rozładowane np. do trybu storage (60-70%). Kolejnym ważnym tematem jest ograniczenie przewozu do 100 Wh. Są przewoźnicy akceptujący więcej, natomiast 100 Wh jest standardem. Baterie są traktowane jako materiał niebezpieczny tak zwany DGR.

Pakowanie sprzętu
Drona najlepiej przewozić w twardym etui lub oryginalnej torbie. Śmigła do większych dronów najlepiej zdemontować i wrzucić do bagażu rejstrowanego żeby nikt nie pytał o jego ostre krawędzie. Zaoszczędzimy sobie sporo czasu i odpowiedzi na pytania. Baterie natomiast najlepiej zapakować do tak zwanego Lipo safe bag czyli pokrowiec wykonany z niepalnego materiału. Chroni przed rozprzestrzenianiem ognia, zatrzymując go w środku.

Podsumowując
Popularyzacja dronów obecnie jest tak duża, że dron w bagażu nie rodzi już zbyt wielu pytań. Zawsze warto zweryfikować informacje u przewoźnika. Żaden z moich klientów nigdy nie miał problemów z zabraniem drona na wakacje. Nasze drony na chwilę obecną odwiedziły już wszystkie kontynenty za wyjątkiem Australijskiego.

Z dronem na wakacje, czyli jak przewozić drona samolotem

2 komentarze do “Z dronem na wakacje, czyli jak przewozić drona samolotem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń na górę