Kto by nie chciał trafić na piękny wschód słońca skąpany we mgle? Oczwiście w odniesieniu do zachodu słońca jest dokładnie tak samo 🙂 Tak więc postaram się odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Jak latać bezpiecznie we mgle oraz gdzie znajdziemy prognozę.
Na początek zacznijmy co to są mgły, nie jestem ekspertem w zakresie fizyki więc będę posiłkował się wikipedią.
Mgła – naturalny, widoczny aerozol składający się z drobnych kropelek wody lub kryształków lodu zawieszonych w powietrzu w pobliżu powierzchni Ziemi, które powoduje w przyziemnej warstwie powietrza zmniejszenie widzialności poniżej 1000 m. Gdy widzialność wynosi od 1000 do 2000 m mówi się potocznie, że jest mglisto. Gdy widzialność wynosi ponad 2000 m, zjawisko nazywa się zamgleniem. Mgła może występować zarówno przy temperaturze dodatniej, jak i ujemnej. Gdy temperatura jest dodatnia, mgła składa się z drobnych kropelek wody, w temperaturze poniżej 0 °C mgła może składać się z drobnych kropelek przechłodzonej wody lub kryształków lodu, ewentualnie z mieszaniny przechłodzonych kropelek wody i kryształów lodu
Źródło: wikipedia.pl
Latanie dronem we mgle na co zwrócić uwagę? Czy to bezpieczne?
Jak już wiesz z powyższego cytatu mgła jest to zwyczajnie woda, ale w zależności od temperatury może być kryształkami lodu. Elektornika niestety nie lubi lodu wody, wystarczy jedno zwarcie i dron spadnie w najlepszy wypadku na ziemię. Zalecam w takich wypadkach latanie nad miejscami niezamieszkałymi, żeby nie wyrządzić komuś krzywdy. Kolejną kwestią jest latanie dronem w zasięgu wzroku (VLOS). Wylecenie ponad mgłę często wiąże się z tym, że przestajemy widzieć swojego drona. Jeśli go nie widzimy oznacza to, że nie jest to już lot w zasięgo wzroku czym łamiemy obowiązujące przepisy. Dlatego tak ważne jest po pierwsze znanie możliwości swojego sprzętu, a po drugie faktyczna ocena warunków obecnie panujących. Lot we mgle jak najkrótszy, następnie odpięcie zasilania i odłożenie drona rozłożonego w ciepłe i przewiewne miejsce. Dalej nie daje nam to pewności, że po jakimś czasie nasz dron zwyczajnie w świecie przestanie działać przez wilgoć.
Kiedy będzie mgła? Gdzie znajdę jej prognozę?
Jest jedna znana mi strona która pokazuje prognozę występowania mgły. Z mojego doświadczenia wynika, że się pokrywa z podaną prognozą. Dlatego zawsze jak chcę uchwycić dane miejsce we mgle wchodzę na stronę meteo.icm.edu.pl. W tym wypadku interesuje nas ostatnia tabelka jak poniżej. Żółte paski pokazują nam prawdopodobieństwo jej wystąpienia jak i jej intensywność (gęstość) albo przynajmniej ja tak to interpretuje 🙂
Podsumowując
Latanie we mgle jest super. Ujęcia jakie możemy wykonać są jeszcze lepsze. Zawsze natomiast trzeba robić to z głową. Dlatego kończąc ten krótki wpis, zostawiam moje zeszłoroczne video nagrane Autel Evo II Pro 6k którego znajdziecie w ofercie 🙂 Koniecznie polecam przełączyć na jakość 4K.